Avon Association of Drama

 Home Page Prompt Festivals Summer Productions Member Groups News Contacts Diary

List of Festival Awards as recorded on the Trophies...

   

Avon One-Act Festival Awards

 

The Alexander Trophy

for the overall winning production...

 

1965 Red Triangle Players

1966 Backwell Players Drama Club

1967 Yeovil Dramatic Society

1968 The Venturer's Theatre Club, Nailsea

1969 Yeovil Dramatic & Arts Society

1970 Queen Camel Players

1971 Yeovil Dramatic & Arts Society

1972 Mendip Vale Players

1973 Milverton Drama Society

1974 The Argyle Players

1977 Red Triangle Players, Weston-super-Mare

1978 Group One JBDC

1979 Bath Drama Club

1980 The Red Triangle Players

1981 Bath Drama Club

1982 Studio Players, Weston-super-Mare

1983 Backwell Drama Club

1984 Bath Drama Club

1985 Red Triangle Players

1986 Court Players

1987 Bath Drama Club

1988 The Wayfarers

1989 Sensible Knitwear

1990 Apollo Players

1991 Apollo Players

1992 Apollo

1993 Apollo

1994 Westbury Park Players

1995 Sodbury Players

1996 Apollo

1997 Outcasts

1998 Kelvin Players

1999 Apollo Players

2000 Sodbury Players

2001 Bath Drama Club

2002 The Oldland Players

2003 The Oldland Players

2004 The Oldland Players

2005 Apollo Players

2006 Actonians

2007 Bleadon Players

2008 Sodbury Players

2009 St Paul's Players - 'Beata Beatrix'

2010 St Ursula's - 'The Invisible Man'

2011 Sodbury Players Youth Section

2012 Blakehay Actors' Company - 'Towpath'

2013 Blakehay Actors' Company - 'Head Case'

2014 Sodbury Players

2015 Backwell Playhouse Theatre Co -

       Travels with my Aunt

2016 The Darkness In The Night - SPYS

 

 

The Peter English Award

for the Runners-up...

1985 SPADES

1986 Bath Drama Club

1987 Park Players

1988 Bath Drama

1989 Bath Drama

1990 Sensible Knitwear

1991 The Wayfarers

1992 Belt & Braces

1993 Sodbury Players

1994 Actonians

1995 St Alban Players

1996 Small Fry

1997 Actonians

1998 Outcasts

1999 Sodbury Players

2000 Stage Left

2002 Sodbury Players

       & Apollo

2003 Tapestry

2004 Actonians

2005 Oldbury Players

2006 Sodbury Players

2007 Oldland Players

2008 Actonians

2009 Apollo Players - 'Pity about Kitty'

2010 St Paul's Players - 'Communion of Saints'

2010 Sodbury Players - 'A Bucket of Eels'

2012 St Alban's Players - 'Georgie Boy'

2013 St Alban's Players - 'Party'

2014  St Paulís Players - Twenty:Twenty

2015 St Alban's Players - Two Sisters

2016 St. Albanís Players - Interior Designs

 

 

AAD Award for Youth

Winning Youth Group...

1983 Clevedon Youth Theatre

1984 Sodbury Players Youth Section

1985 Bristol Youth Theatre Studio

1986 Sodbury Players Youth Section

1987 Small Fry

1988 West Town Workshop Theatre for Youth

1989 Small Fry

1990 West Town Workshop Theatre for Youth

1991 Bristol Youth Theatre

1992 Great Western Youth Theatre

1993 Junior Actonians

1994 Small Fry Youth Theatre

1995 Red Triangle Juniors

1996 Red Triangle Youth

1997 Blue Lodge Studio

1998 Junior Actonians

1999 Red Triangle Youth

2000 Oldland Youth Group

2001 Red Triangle Youth

2002 Great Western Youth Theatre

2003 Backwell Playhouse Youth Group

2005 Sodbury Players Youth Section

2006 Sodbury Players Youth Section

2007 Sodbury Players Youth Section

2008 Red Triangle Youth

2009 Oldland Youth - 'Deliver us Not'

2010 Katharine Lady Berkley's School - 'Shakers'

2011 Sodbury Players Youth Section [SPYS]

2012 Sodbury Players Youth Section

2013 SPYS - 'Bring me a Dream'

2014 SPYS (Sodbury Players Youth Section)

2015 SPYS (Sodbury Players Youth Section)

2016 SPYS - The Darkness In The Night

 

Denning Award for Youth Drama

encouragement...

1983 Northavon School of Drama

1984 Congresbury Youth Theatre Workshop

1985 Junior Actonians

1986 Small Fry

1987 Sodbury Players Youth Section [SPYS]

1988 [empty space on cup - plaque missing?]

1989 West Town Workshop Theatre for Youth

1990 Small Fry

1991 Park Players Youth

1994 Blue Lodge Drama Studio

1995 Junior Actonians

1996 Great Western Youth Theatre

1997 Woodland Players Youth

1998 Blue Lodge Studio

1999 Junior Actonians

2000 Small Fry Youth Theatre

2001 Junior Actonians

2002 Junior Actonians

2003 Oldland Youth Group

2004 Oldland Youth Group

2006 Sodbury Players Youth Section [SPYS]

2007 Tom Gerrish, Oldland Youth

2008 Sodbury Players Youth Section [SPYS]

2009 Rosie Riley - Sodbury Youth

2010 Sodbury Players Youth Section [SPYS]

2011 Red Triangle Youth - 'The Knowledge'

2012 Sodbury Players Youth Section

2013 Rhiannon Williamson [SPYS]

2014 Junior Actonians

2015

2016 Junior Actonians

 

West Town Workshop Theatre for Youth Award

for the Most Promising Youth Performance...

1993 Claire Noon

1994 Michelle Brown

1995 Sean Baker

1996 Niki Oxenbury

1997 Rob Osman

1998 Joanna Bool

1999 Julie Gardiner

2000 Karen Hancock

2001 -

2002 Ed Phillips

      & Sarah Ford

2006 Ross Brown

2007 James Bennett

2008 Heather Nicholls

2009 Danny Johnson - Oldland Youth

2010 Alistair Hector - SPYS

2011 Oldland Players - 'Communication Problems'

2012 Rhiannon Williamson SPYS

2013 Rhys Jenkins SPYS

2014 Ross Arnott Ė Sodbury Players

2015

2016 Chelsea Bird - SPYS

 

Richard Brayshaw Cup

Technical Award...

1981 Thornbury Amateur Dramatic Society

1982 Thornbury Amateur Dramatic Society

1983 CA Love, Weston-super-Mare

1984 Jane Levan, Apollo Players

1985 Woodland Players

1986 Bath Drama Club

1987 Actonians

1988 Apollo Players

1989 Weston College of Technology

1990 Actonians

1991 Bristol Youth Theatre

1992 Actonians

1993 The Court Players

1994 Actonians

1995 A Tuckett, Blue Lodge Drama Studio

1997 Red Triangle Players, Gosforth's Fete

1998 Westbury Park Players

1999 Backwell Drama Club

2000 Actonians

2001 Actonians

2002 Sodbury Players

2003 Oldland Players

2004 Actonians

2005 Actonians

2006 Sodbury Players

2007 Sodbury Players

2008 Bleadon Players

2009 Apollo Players - 'Pity about Kitty'

2010 St Ursula's - 'The Invisible Man'

2011 Oldland Players - 'Communication Problems'

2012 St Albans Players

2013 Actonians - Faustus

2014 Sodbury Players

2015 Backwell Playhouse Theatre Co -

         'Travels with my Aunt'

2016 Sodbury Players

 

 

Ian Wethey Award

at the Adjudicator's Discretion...

1988 The Octagon Theatre Club

1989 Oldland Players

1990 The red Triangle Players

1991 Bristol Youth Theatre

1992 Wayfarers Drama Group

1993 Len Colebourne [Colbourne]

1994 Muriel Wilkinson

1995 Actonians

1996 Mildred Broughton, Ruth Perrett

1997 Red Triangle Youth

1999 Small Fry Youth Theatre

2000 Red Triangle Youth

2001 Virginia Hobart

2002 Christine Rogers [Actonians]

2003 Richard Vowles [Winterbourne Players]

2005 Emma Stones

2006 Daniel Johnson, Oldland Youth

2007 Apollo Players

2008 Apollo Players

2009 Actonians - 'Late Entry'

2010 Richard Browne [Sodbury Players]

2011 Rose Eastment, Rosie Riley,

  Sammie Ball, George Gerrard - SPYS

  (Sodbury Players Youth Section)

2012 Sodbury Players Youth Section

2013 Ensemble of 'Party' - St Alban's

2014 Paul Cragg and Callum Webb -

          Sodbury Players (Live Music)

2015 Two Sisters - St Alban's Players -

          for direction and setting

2016 Lucy Cragg - SPYS - for direction

 

 

Priory Plate

for Best Actress...

2006 Ruth Perrett

2007 Kit Johnson

2008 Sian Butler

2009 Ellie Breed -  Kitty in 'Pity about Kitty'

2010 Mary Ainsworth -  as Jeanne Darc

2011 Mandi Bailey-Turner - Oldland Players

2012 Paula Luke - Blakehay Actors' Company

2013 Frances Isles - Blakehay Actors' Company

2014 Maggie Allsopp Ė Sodbury Players

2015

2016 Andrea Pleasant, Rebecca Haselhurst, Gill Cowen - St Albanís Players

 

 

 

 

 

The Percival Goodway Memorial Cup

for Best Actor...

1974 Elsie Dixon, Argyle Players

1977 Michael Luker

1978 Colin Pontin

      & Mitch Mitchell

1979 Nick Lucas

1980 Paul Binding

1981 Michael Parish

1982 David Roberts

1983 Brian Fisher

1984 Michael Parish

1985 Mike Roche

1986 Peter Nicholls

1987 Ted Shepherd

1988 Bob Gibbons

1989 Victor Truscott

1990 John Adams

1991 Bruce Babbage

1992 Jonathan Swindall

      & John Trail

1993 Walter Browning

1994 Malcolm Holmes

1995 Mike Stewart

1996 Richard Randall

1997 Michael Parish

1998 Chris Torpy

1999 Tristran Noyes

2000 Mike Lucket

2001 Ted Lloyd

      & Mike Roy

2002 Len Colbourne

2003 Alan Cross

2004 Paul Dyson

2005 Richard Randall

2006 David Hebblethwaite

2007 Richard Stanway

2008 Gavin Burnett

2009 Peter Nicoll - Jon in 'Beata Beatrix'

2010 Tim Smart & Andy Rusbridge - St Ursula's

2011 Ross Brown - Sodbury Players

2012 Russell Hancock - St Alban's Players

2013 Rob Creer - Sodbury Players

2014 Robert Iles - Postscript Players

2015 Richard Cottle - Sodbury Players

2016 Craig Weaver - The Fringe Files

 

 

Graham Bradshaw Cup

Award for best supporting performance...

2009 Kate Markwell - Betty Strong in 'Pity about Kitty'

2010 Jim Sinkinson - Actonians

2011 Nicky Shipton - Sodbury Players

2012 Sarah Down - St Alban's Players

2013 Dominic Ammerlaan - Blakehay Actors' Company

2014 Sarah Down - St Albanís Players

2015 Shelagh Fagan - Journeyman Theatre Productions

2016 Vikie Meachin - Oldland Players

 

 

 

Presented by the Sodbury Players:

The Pauline Pincott Trophy

Best Original Play...

2007 Kevin Kirwan

2008 Mark Seaman

2009 Len Colbourne - 'Bad Reception'

2010 Chris Adams - 'Cut'

2011 [Not awarded]

2012 Towpath - by Robert Iles

2013 Head Case - by Robert Iles

2014 The Chip Van Plays Dixie

       by Robert Iles Ė Postscript Players

2015 Moving Aside - by Austin Hawkins

2016 The Arrangement by Toby Rome

 

 

Presented by the Apollo Players:

The Ruth Perrett Award

Costume...

2011 The Actonians - Fool of Creation

2012 Wayfarers Drama Group

2013 The Actonians - Faustus

2014 St Alban's Players

2015 St Albanís Players - Two Sisters

2016 Oldland Players

A New trophy this year, 2011

The Apollo Players have donated the Ruth Perrett Award to the Avon Festival this year in memory of our much-loved member who was always a keen supporter of the festival; either appearing in productions (and on several occasions winning the Best Actress Trophy) or supporting the Festival by acting as a steward or working Front of House. She will be greatly missed this year.

The trophy will be for the best interpretation of costume. Ruth always managed to produce great costumes from very little resources Ė we did briefly wonder if it should be for the most imaginative use of rip-stop nylon in a production, but thought that would be too specific!

Quaich - a Scottish drinking cup